2019  

1st place in Prose – Franziska Lee. ECA/Hamden High for “Recessional”
2nd Place in Prose –   Eleanor M. Polak, Hopkins School for “Portrait of a Gentleman in the 21st Century”
Honorable Mention in Prose – Lily Goldblatt, Hamden High for “Just Another January Day”

1st place in Poetry –  Juliane Purves, Westover School “cogito, ergo sum”
2nd place in Poetry –  Jahleesa Thornhill, ECA for “Roots”
Honorable Mention in Poetry – Collette Lynch, Hamden High for “Natural Disasters”

 

2018

1st place in Prose –  Elsie Stirling of Amity Regional High School for “Hospitals Are Cold”
2nd place in Prose – Ava Hathaway Hacker of Choate Rosemary Hall for “Merry Christmas”
Honorable Mention in Prose – Franziska Lee of ECA/ Hamden High for “Flotsam”

1st place in Poetry – Molly Galusha of Westover School for “Anything Worthwhile”
2nd place in Poetry– Ava Hathaway Hacker of Choate Rosemary Hall for “To Spring”
Honorable Mention in Poetry – Briana Wambolt of Sheehan High for “Drive”

2017

1st place in Prose – Kasey Dugan
2nd place in Prose – Franziska Lee
Honorable Mention in Prose – Karlyn Jackson

1st place in Poetry – Daniel Kuriakose
2nd place in Poetry – Patricia Collins
Honorable Mention in Poetry – Poetry Mia McClain

2016

1st place in Prose – Julia Joy for “Sharks”
2nd place in Prose – Maeve Flaherty for “Lisa”
3rd place in Prose – Emmy Roday for “Bloodline”

1st place in Poetry – Clare Arlington Boyle for “On Losing Something I thought Kept Me Safe”
2nd place in Poetry– Jada Middleton for “Nothing is Truly Ever Black”
3rd place in Poetry – Shanshan Chen for “Prayer for a City Within a City”

2014

1st place in Prose – Nicole Anschutz of ECA/Amity Regional High School for “Cat Orphanage Room 241”
2nd place in Prose – Shana Blatt of ECA/Foran High School for “Frostbite”

1st place in Poetry – Annie Jonathan of Guilford High School for “To the Wife Waiting At Home For Her Astronaut”
2nd place in Poetry – Rhian Lewis of Westover School for “Atlantis”

2013

1st place in Prose – Adele Morgan Messner Gelperin of Hamden High School “The Wild Things”
2nd place in Prose – Jonathan Gelernter of ECA/Amity Regional High School for “The Yarmulke Kid”

1st place in Poetry – Christina Flynn of The Williams School for “Writer’s Block”
2nd place in Poetry – Xhesika Pasholli of The Williams School “House of Stairs”

2012

1st place in Prose – Jonathan Gelernter of ECA/Amity Regional High School for “Cold Turkey”
2nd place in Prose – Emerald Douglas of ECA/North Branford High School for “The Race Card”

1st place in Poetry – Sophia O’Brien-Udry of ECA/Wilbur Cross High School for “The Greats”
2nd place in Poetry – John Branch of ECA/Wilbur Cross High School for “My Father and I”
Honorable Mention in Poetry – Carolann Schack of Glastonbury High School for “The Cowboy”

2011

1st place in Prose – Lillian Sun for “West Nile Delirium”
2nd place in Prose – Dana Lew for “Electron Affinity”
Honorable Mention in Prose – Hannah Cole for “The Tunnel”

1st place in Poetry – Emma Broder for “Nkoaranga”
2nd place in Poetry – Anna Rose Picagli for “Poetic Justice”

2010

1st place in Prose – Charlotte Beach of ECA/Wilbur Cross High School for “Bingo War”
2nd place in Prose – Emma Broder of ECA/Hamden High School for “Vectors”

1st place in Poetry – Margaret Lincoln of ECA/North Haven High School for “Pillar of Salt”
2nd place in Poetry – Taylor Bickford of Williams School for “Crabbing”

2009

1st place in Prose – Tamanna Hossin of ECA/Wilbur Cross High School for “Migration”
2nd place in Prose – Miles Marguilies of ECA/Wilbur Cross High School for “The Brooklyn Fossil”
Honorable Mention in Prose – Charlotte Dylan of ECA/Wilbur Cross High School for “Grace Notes”

1st place in Poetry – Alex Nicoll of ECA/Cheshire High School for “The Deerfield River Fish”
2nd place in Poetry – Juante Iyanna Walters of James Hillhouse High School for “I’m From”
Honorable Mention in Poetry – Shaquana Cobbs of James Hillhouse High School for “Confused”
Honorable Mention in Poetry – Cleo O’Brien-Udry of ECA/Wilbur Cross High School for “On the Bombing of the Marriott Hotel in Islamabad”

2008

1st place in Prose – Annie Bass of ECA/Wilbur Cross High for “Plumber”
2nd place in Prose – Zachary Eran Newick of Hamden Hall, for “Stieglitz”

1st place in Poetry – Daphne Lew of ECA/Wilbur Cross High for “July Baby”
2nd place in Poetry -Katy Schneider of ECA/Daniel Hand High School for “Crescent Revelations in Marakesh”

 

2007

1st place in Prose – Anna Sussman of ECA/Hamden High School for “Susan and Don and the Taxi and the Lights of the City behind Them”
2nd place in Prose – Jared Gimbel of the Co-op High School in New Haven for “Academic Lunacy”

1st place in Poetry – Carlene Barnes of James Hillhouse High School for “It’s No News to Me”
2nd place in Poetry – Kara Gilpin Pellegrino of Hopkins School for “Remember When”